چاپ        ارسال به دوست

مسؤول نهاد رهبری دانشگاه قم:

اساتید محترم بیشتر برای دانشجویان وقت بگذارند

مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم در مسجد الغدیر این دانشگاه گفت: اساتید محترم اگر فرصت کردند، غروب‌ها یا صبح‌ها در کنار دانشجویان حضور پیدا بکنند.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم، حجةالاسلام پوررضا در جمع دانشگاهیان این دانشگاه به ایراد سخنرانی پرداخت.

بر اساس این گزارش متن صحبت‌های وی به شرح زیر می‌باشد.

خداوند را شاکریم که توفیق عنایت فرمود به ما و رحمت خودش رو کما این که همواره اینگونه بوده است بر سر ما گستراند تا توفیق پیدا بکنیم در ضیافتی دیگر از ماه‌های مبارک رمضان زنده باشیم و بهره ببریم.

بنده سفارش می‌کنم که اساتید محترم اگر فرصت کردند، غروب‌ها یا صبح‌ها در کنار دانشجویان حضور پیدا بکنند، این ارتباط معنوی و مکت‌خانه‌ای قبل از آموزش‌های جدید به این صورت بود، ارتباط استاد و شاگرد ارتباط دوستی و محبت بود، در کنار آموزش پرروش عملی بود و با استاد نشست و برخواست داشتند.

یکی از اساتید بنده که چند سال پیش به رحمت خدا رفت، سی سال قبل به ما می‌گفت من دلم برای شماها می‌سوزد، شما استاد ندیدید. می‌گفتیم در حوزه که رابطه‌ی اساتید با طلبه‌ها خیلی نزدیک هست، می‌گفتند این ارتباط نه، ما با اساتید خودمان که مراجع تقلید بودند، به فرات می‌رفتیم و شنا می‌کردیم و رفاقت داشتیم. او سی سال قبل می‌گفت که دلم می‌سوزد. الآن که برای این دانشجویان که دیگر هیچی، با این تغییر فرهنگ و سبک زندگی فردی به این عنوان که هر کس گلیم خود را از آب بیرون بکشد، غافل از این که دیگر هیچ گلیمی نیست. اینجا فقط کشتی طوفان زده است؛ کشتی طوفان‌زده است، در کشتی که مار و عقرب وجود دارد نمی‌توان به تنهایی فکر کرد، گلیم و آبی به تنهایی نیست، همه جمع هستیم و یک خانواده هستیم، اهل ایمان از هر قومی هستند. اصلاً اگر ما مسلمان شدیم با همین حرف‌ها مسلمان شدیم، هدف ما این بود که رب‌العالمین را بشناسیم و عبادتش کنیم. انبیاء را با همین آموزه‌ها شناختیم و. در مکتبشان هستیم. اگر این‌ها از آموزه‌ها جدا شود طبیعی است که در میدان‌های دیگر با این شور وحال نمی‌توانیم این مسیر پر پیچ و خم و این مسیر طولانی را بپیماییم. من خدمت اساتید محترم که جسارت می‌کنم و بنده را عفو می‌کنند. به هر حال چند جمله‌ای خطبه‌ی شعبانیه عرض کنیم و انشاءالله از فردا بپردازیم به آن روایت طولانی که نبی مکرم(ص) در پنج قالب قول، عمل، فعل و ظاهر و باطن فرمودند از صفات مؤمن به امیرالمؤمنین(ع) فرمودند، هر روز بخش‌هایی را از باب یادآوری برای خودمان و هم سبک زندگی ایرانی و اسلامی است و هم کلمات کوچک که در ذهن ما باشد بیان می‌کنیم.

فرازی از خطبه‌ی شعبانیه را عرض می‌کنم «وَاذکُروا بِجوعِکُم وعَطَشِکُم فیهِ جوعَ یَومِ القِیامَةِ وعَطَشَهُ» در ماه رمضان با این تشنگی و گشنگی که مواجه می‌شوید، یاد بکنید تشنگی و گشنگی روز قیامت را. صریح این روایت این است که در قیامت تشنگی و گشنگی داریم.

امیرالمؤمنین در نهج‌البلاغه می‌فرمایند روز قیامت انسانی که احساس خوشبختی می‌کنند وقتی خودش را می‌بیند و احساس راحتی می‌کند کسی است پایش روی زمین قرار می‌گیرد. روز قیامت مردم روی یکدیگر قرار می‌گیرند. فرمود روز قیامت انباشت مردم است و عرقی که از مردم جاری می‌شود و زیر پایشان مانند جویی جاری می‌شود. و آن روز حال خوش را کسی دارد که پاهایش روی زمین باشد. بحث قیامت ـ در این بخش شکلی ـ طبیعی است چنین وضعیتی شاید برای عده‌ای نباشد کما اینکه در بعضی از روایات داریم که افرادی هستند که این صحنه‌ها را نمی‌بینند، مشخص است که هم گرما، جای کم، تشنگی و.. است. قرار است که ما با اعمالمان سنجدیه شویم. فرمود این تشنگی را یاد کنید. چیزی که من از این روایت استفاده می‌کنم این است که به هر حال روزی داریم که روز تشنگی و گشنگی خواهد بود. و در آن روز فقط این نیست، ای کاش فقط این بود.

در آن روز قرار است که نسبت به سرمایه‌ی عمری که به ما داده‌ بودند و این سفره‌ی عظیمی که از ابر و باد و مه و خورشید و فلک برای ما فراهم کرده‌بودند و بعد این سرایی که فرشتگان و انبیاء و اولیاء الهی ما را دعوت کرده بودند که مسیر آن حرکت کنیم و بالا بیاییم. این توجه به این مطالب و بعد کسری‌هایی که داریم، گناهانی که باقی می‌ماند، اشتباهاتی که مطمئناً برای خودمان در بعضی وقت‌ها غیرقابل جبران بوده، این جانکاه است. که انسان با تمام مشکلات این ناراحتی‌ها را هم ببیند. فرمود در ماه رمضان آن روز را ببینی و قیامت را یاد کنید.

بنده زمانی خدمت بعضی از اساتید عرض می‌کردم که برای آیات شریفه‌ی  45 و 46 سوره‌ی مبارکه‌ی «ص»: «وَاذْكُرْ عِبَادَنَا إِبْرَاهِيمَ وَإِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ أُولِي الْأَيْدِي وَالْأَبْصَارِ ﴿۴۵ إِنَّا أَخْلَصْنَاهُمْ بِخَالِصَةٍ ذِكْرَى الدَّارِ ﴿۴۶»؛ «و بندگان ما ابراهيم و اسحاق و يعقوب را كه نيرومند و ديده ‏ور بودند به يادآور (۴۵) ما آنان را با موهبت ويژه‏‌اى كه يادآورى آن سراى بود خالص گردانيديم (۴۶)» به این مطلب اشاره شده که یاد قیامت کردن رمزی است، یاد قیامت اگر درست انجام شود، یک توفیق ویژه برای انسان می‌آورد. اگر خداوند توفیقی به ما بدهد و کمی از نگاه‌های پیش پا افتاده فاصله بگیریم و با فراهم آوردن خلوت‌هایی؛ رفتن به قبرستان، بزرگان به ما سفارش کرده‌اند که به قبرستان می‌روید، فاتحه‌ای بخوانید و در گوشه‌ای بنشینید وکار خودتان را انجام دهید. اوزلت و خلوت به معنای آماده شدن برای اینکه تیرگی ها را پاره کنیم، حرکت کنیم، فضا را خوب ببینی نتنها جایز است باید هم باشد. بزرگان اهل طریق برای این کار به ما سفارش کرده‌اند. در خلوت یکی از چیزهایی که می‌تواند عادت بشود، یاد قیامت است. که اگر یاد قیامت انجام شود، اون خلوص ویژه در دل روشن می‌شود. که مرحوم علامه طباطبایی قائل است این جمله تعلیلی از «أُولِي الْأَيْدِي وَالْأَبْصَارِ»؛ یعنی اگر یاد قیامت انجام شود، خداوند یک اخلاص ویژه می‌دهد و این عامل این خواهد بود که شماها صاحب توان، قدرت و بصیرت شود. و وقتی انسان به اینجا برسد برای تامم کارها توانایی دارد و لذا بحث یاد آخرت بسیار ویژگی دارد برای اینکه ما را صاحب قدرت و توانایی و بصیرت بکند. و بعد در ادامه خطبه‌ی شعبانیه فرمود «وتَصَدَّقوا عَلى فُقَرائِکُم ومَساکینِکُم» یکی از چیزهایی که همواره سفارش شده است این که ما اهل صدقه وانفاق باشیم. «وَفِی أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِّلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ»؛ «و در اموالشان براى سائل و محروم حقى )معین) بود» (سوره‌ی مبارکه ذاریات، آیه‌ی 19) بسیاری از ما شاید دیر متوجه شویم که ما کنار خمسی که می‌دهیم، باید اطرافمان را هم نگاه بکنیم، واقعاً زمینه‌هایی وجود دارد که ما را جهش دهد. یکی از چیزهایی که مرمن را در محبت به خداوند متعال جهش می‌دهد عبارت از همین مطلب است که ما توجه بکنیم به افرادی که گرفتار هستند. بر فقرا تصدق داشته باشیم و مساکین توجه داشته باشیم. روایتی از بزرگی شنیدم که روزی حضرت موسی(ع) به خداوند متعال عرض کرد که خدایا اگر تو بنده بودی و خدایی داشتی چگونه او را بندگی می‌کرد که من همان روش را در مقابل تو انجام دهم. خداوند متعال به موسی(ع) فرمود که اگر من بنده بودم و بنده‌ای داشتم، خدای خودم رو با خدمت به بندگانش عبادت می‌کردم. حالا یک بخش آن کمک مالی است، یک بخش بی‌توجه نبودن به سرنوشت بچه‌ها و جامعه‌ی ماست. آن‌هایی که در یک پارتیشن زندگی می‌کنند نوعاً ضربه می‌خورند، ما باید در زندگی خودمان پارتتیش‌های زیادی داشته باشیم که اگر ایی کم آوردیم، جای دیگری جبران کنیم. اگر جایی آسیب دید و شیطان ورود کرد و کاری انجام داد ضربه نخوریم. داشتن برنامه برای جوان‌های مستعد هست و...

«ووَقِّروا کِبارَکُم، وَارحَموا صِغارَکُم، وصِلوا أرحامَکُم»؛ به بزرگ‌ترها احترام بگذاریم و اگر کوچک‌ترها حرف‌های نابجایی زدند از آن‌ها بگذریم و نسبت به ارحام خود نیز اهل صله باشیم. و انشاءالله خداوند این توفیق را به ما عنایت بفرماید به برکت صلوات بر محمد و آل محمد(ص)


١٢:٤٥ - سه شنبه ٩ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٥٢٣٣٧٥    /    تعداد نمایش : ٦٩٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم می باشد